Product Details
| Package Contents | |
| In The Box | 1 Piece of Original Realme GT Neo 3 150W Battery. |
| Battery Condition | Brand New, 100% Original |
| Battery Specifications | |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Model Number | BLP919 |
| Phone Model Number | RMX3563 |
| Battery Manufacturer | OEM |
| Rated Voltage | 3.85V (Per cell) / 7.7V (Total), Overcharging Protection. |
| Battery Weight | 72 Gms |
| Battery Cell Composition | Li-Ion Polymer |
| Reusability | Rechargeable |
| Full Charging Time | 20-22 minutes. |
| Warranty and Returns | |
| Warranty Resolution | Replacement |
| Warranty Coverage | 180 Days |
| No Warranty Coverage | Puffed-Up and Damaged Battery. |
| Return Period | 30 Days. |
| Return Condition | Same as Delivered (No Used Returns) |
| Shipping and Delivery | |
| Delivery Charges | Free Delivery |
| Shipping Time | Within 24 Hours. |
| Standard Delivery Time | 2-4 Working Days. |
| Remote Location Delivery Time | 6-7 Working Days. |
| In-Transit Damage | Covered, Unboxing Video is Mandatory. |

Frequently Asked Questions
Q: How much does buying an original Realme GT Neo 3 150W battery cost in India?
A 100% original Realme GT Neo 3 150W battery costs approximately Rs 1,400-1,500.
Q: What’s the warranty period after installing the battery?
You get a six-month warranty on the new battery after installation.
Q. Does the new battery support 150W UltraDart fast-charging?
Yes. The battery supports 150W Ultradart fast charging.
Q: How do I try the battery without installation?
Connect the battery to the motherboard and power on the phone. Charge it for 10-15 minutes, then proceed with the final installation.
Shipping, Return, and Refund Policy
All our products come with a 30-day return, refund, and replacement guarantee. To return a product, it must be in the same condition as when we sent it. You can’t use or fix the new Realme GT Neo 3 150W battery if you want to return it. For complete details about Shipping, Returns, and Warranty, please click here.












Reviews
There are no reviews yet.