Product Details
| Package Contents | |
| In The Box | 1 Piece of Original Redmi 6A Display Combo/ Folder |
| Display Condition | Brand New |
| Display Specifications | |
| Display Quality | 100% Original. |
| Display Size | 5.45″ |
| Display Type | IPS Display with Touchscreen Glass. |
| Display Resolution | 720 x 1440 Pixels |
| Supported Model Name | Redmi 6A |
| Supported Model Number | Redmi 6A |
| Touchscreen Glass type | Damage-Resistant Glass |
| Manufacturer | OEM (Original Equipment Manufacturer) |
| Warranty and Returns | |
| Warranty Resolution | Return / Replacement |
| Warranty Coverage | When the display doesn’t work while testing in open conditions. |
| No Warranty Coverage | No returns or replacements after pasting/installation. |
| Return Period | 30 Days. |
| Return Condition | Same as Delivered (No Used Returns) |
| Shipping and Delivery | |
| Delivery Charges | Free Delivery |
| Shipping Time | Within 24 Hours. |
| Standard Delivery Time | 2-4 Working Days. |
| Remote Location Delivery Time | 6-7 Working Days. |
| In-Transit Damage | Covered, Unboxing Video is Mandatory. |

Frequently Asked Questions
Q: How much does buying a new Redmi 6A display cost in India?
You can buy a 100% original Redmi 6A display combo for around Rs 1800-2000.
Q: Is it a 100% original or an aftermarket display?
It is a 100% original display, the same as you get with a brand-new phone.
Q: How do I ensure the new display’s functional condition?
Connect the new display’s cable to your phone’s motherboard and power on the device to test the display without installation.
Q: Can I return the display if it doesn’t work?
If the display fails to work during testing, you can return or replace it in unused condition.
Shipping, Return, and Refund Policy
All our products come with a 30-day return, refund, and replacement guarantee. To return a product, It should be in the same condition as we sent. You can’t use or fix the new Redmi 6A display if you want to return it. For complete details about Shipping, Returns, and Warranty, please click here.
































Reviews
There are no reviews yet.